MUZIKA
Registruj se i postani i TI clan Muzika Foruma!
Pristupi

Zaboravio sam šifru

Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Statistike
Imamo 2976 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je BrankaS

Naši korisnici su poslali ukupno 14346 članaka u 5870 teme
Decembar 2016
PonUtoSreČetPetSubNed
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Kalendar Kalendar

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

JA SAM KRIV ŠTO JANKO NIJE NAJBOLJI

MUZIKA :: SPORT :: TENIS

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od Admin taj Ned 21 Dec 2008 - 22:58

Kada bih danas pravio tenisera, neke greške ne bih ponovio, ali ne bih odstupao ni od svojih principa. Meni je bilo važnije da od svog sina napravim normalnu osobu nego vrhunskog igrača.

Ima srpski mentalitet... Paja za sina kaže da se lako iznervira na terenu

Da bi se stvorio teniser poput Janka Tipsarevića, potrebno je mnogo muke i odricanja. Ko je jednom vadio vizu u Srbiji, teško će razumeti da je njegov otac Pavle izvadio više od 400. Da je sa sinom obišao skoro 100 zemalja, da ga je godinama trenirao, da ga je doveo do 134. mesta na ATP listi, „odakle su ga preuzeli drugi, stručniji". Da je, najzad, u njega uložio između 250 i 300 hiljada nemačkih maraka, devedesetih, u Srbiji. I vredelo je.

„Bio sam kao guska u magli"... Tipsarević senior

Pa, opet, Pavle Tipsarević ne isključuje mogućnost da je mogao i više da uradi. Kao pionir u danas sve popularnijem zanimanju kod nas - pozivu „roditelja tenisera" - pravio je greške na kojima su se drugi učili. I, nije mu žao. U intervjuu za Press, otac 49. tenisera na svetu i profesor fizičkog u jednoj beogradskoj srednjoj školi, priča o uspehu svog sina, odricanjima i trudu koji su mu prethodili, stvarnim zaradama u „belom sportu", ali i o velikoj odgovornosti koju je kao roditelj imao.

- Kada bih danas opet počeo da pravim tenisera, ja bih znao najbolje. Ali, tada sam bio guska u magli. Srđan Đoković mi je jednom prilikom iskreno rekao: „Tamo gde si ti pogrešio, ja ću se truditi da ne pogrešim".

Mislite da ste negde pogrešili?

- U trenutku kada je moj sin bio najbolji junior sveta sa 16 godina, možda sam zakasnio da ga gurnem među profesionalce. Možda sam previše forsirao juniorski tenis. Da je Janko danas, 2008. godine, najbolji junior sveta, verovatno bi cela priča bila drugačija. Danas je nešto lakše doći do neophodnog novca, podići kredit ili naći sponzora.

Da ste onda znali ono što danas znate, da li biste u nekim situacijama drugačije postupili?

BRATU VELJKU KUPIO STAN I KOLA

Očekivalo se i da vaš mlađi sin krene bratovljevim stopama.

- Veljko je četvrta godina turizma, a tenisom se bavio do 14. godine kada je prestao da razmišlja o profesionalnoj karijeri. Danas, uz fakultet, drži časove klincima. Kada je Janko hteo da kupi stan, rekao sam mu da mora da kupi dva. Jedan sebi, drugi bratu. Kupio mu je i automobil. Da ni na koji način ne bude oštećen zato što su mu mama i tata gurali bratovljevu tenisku karijeru. Ali je zato prošle godine Veljko praktično žrtvovao devet meseci. Janko nije imao trenera pa ga je on pratio na turnirima. Ovo je u stvari jedna mala porodična priča jer drugačije ne bi ni moglo. Ja sam pomalo u italijanskom „koza nostra" fazonu i meni je porodica najvažnija na svetu.

- Neke greške ne bih ponovio, ali ne bih odstupao ni od svojih principa. Meni je bilo važnije da od Janka napravim normalnu osobu nego vrhunskog tenisera. Zato Jankovu ličnost nikada nisam sputavao. Ni kada se „bušio" po telu, ni kada se farbao u roze, ni kada se tetovirao jer to je njegov život. Bilo je tu svega, i misica, i nestašluka, i klinačkih ludosti, ali je zato sada normalna i zdrava osoba, u stabilnoj vezi koja traje skoro dve godine. U mojoj porodici se niko nikad nije razveo. Nisam ga terao da sa 16 godina živi samo za tenis, pa da se posle, sa 40 godina i dvoje dece „nadoknađuje".

Koliko je trebalo uložiti novca da bi Janko danas bio među 50 najboljih tenisera sveta?

- Nije to kod svakog isto jer zavisi od mnogo stvari. U Jankovom slučaju, između 250 i 300 hiljada nemačkih maraka. Ali, u Srbiji, ne u inostranstvu, gde je sve, naravno, mnogo skuplje. Plus, s nekim dodatnim olakšicama. Janko jedno vreme nije ni plaćao termine i trenažni proces. Pa opet, suma je stravična. Najveći deo ode na putovanja, trenere...

SRĐAN ĐOKOVIĆ JE NESHVAĆEN

Srđan Đoković je zbog svog preteranog eksponiranja u javnosti mnogima postao antipatičan. Vi ga poznajete. Kakav je on u stvari?

- Srđan Đoković krči put, a retko ko ga razume. Ja mu pričam da mu to ne treba u životu, da će ga strefiti srčka, ali će on ipak izgurati svoju priču. A, da nema Srđana, ne bi bilo ni onog „NAJJ" turnira u „Areni", ATP turnira u Beogradu, ne bi bilo teniske akademije. Mogao je lagano da stavi pare u švajcarsku banku i da niko ne zna za njega. Srđana zapravo ljudi ne poznaju, već vide samo njegov temperament. A ja na to gledam ovako: mnogi smatraju da je knez Mihailo bio jedan od najgorih državnika u istoriji Srbije, ali maltene sve što vredi u Beogradu - on je ostavio.

Isplati li se?

- Reći ću vam odmah što se novca tiče jer znam da mnoge to najviše zanima. A, i sve je u tenisu poprilično transparentno. Janko je, na primer, zaradio u karijeri 1.500.000 dolara. Od te sume odmah oduzmite porez, pa pretvorite dolare u evre, pa onda sve to podelite sa sedam godina, koliko je Janko u profesionalnom tenisu. Zatim počnite da oduzimate troškove: za hotele, za avio-karte, za trenera. Čekaj, treba nešto i da pojedeš, obučeš. Ljudi uopšte nemaju predstavu koliko teniseri zapravo zarađuju, odnosno koliki su im troškovi. U stvari, da nema sponzorskih ugovora, mnogi bi godinu završili u minusu. Ne pričam, naravno, o teniserima iz prvih 10, 20 na svetu jer je s njima priča drugačija.

Kao neko ko Janka poznaje najbolje, možete li da objasnite njegovu tendenciju „gaženja" favorita, pa ispadanja od slabijih protivnika?

- I ja sam ga to pitao, a on mi kaže: „Ja ne znam kako da se ponašam s njima. Ja mislim da će oni sami da se pobede". Verovatno je tu problem višak emocija. On ima srpski duh, srpski mentalitet. On izgubi u Zagrebu zato što su mu neka dvojica nešto dobacila s tribina. Iznervira se čovek. Novak, Ana i Jelena su, recimo, još kao mali mnogo vremena proveli u inostranstvu, u kampovima, što im je kasnije sigurno u velikoj meri pomoglo.

Kada ste bili najponosniji na svog sina?

- Sve što sam uložio u njega, vratio mi je iz dva puta! Nikad neću zaboraviti turnir u Milanu 1999. godine, koji je praktično bio juniorsko prvenstvo sveta. Janko je igrao finale 11. juna i osvojio turnir, a organizatori su bili prinuđeni da puste „Hej, Sloveni" usred Italije, dok je još trajalo NATO bombardovanje! To su stvari od kojih se naježiš. Ili, kada je u Kostariki osvojio turnir istovremeno postavši najbolji junior na planeti.

JANKO TIPSAREVIĆ

Rođen: 22. juna 1984. godine u Beogradu
Visina: 180 cm
Težina: 80 kg
Postao profesionalac: 2002. godine
Trenutni plasman na ATP listi: 49. mesto
Najbolji plasman u karijeri: 33. mesto (19. maj 2008)
Odigrao mečeva: 69 (79-90)
Najveći uspeh u juniorskoj karijeri: prvo mesto na svetu (2000. godine), osvajač Australijen opena (2001.)
Titule: dva osvojena fjučersa i devet titula na čelendžerima
Zarada u 2008: 573.081 dolar
Zarada u karijeri: 1.578.822 dolara

Admin
Admin Muzika Foruma
Admin Muzika Foruma

Pol : Ženski Godina : 29
Zodijak : Bik Mačka
Broj poruka : 12371
Poena : 6910
Reputacija : 12
Datum upisa : 11.06.2008