MUZIKA
Registruj se i postani i TI clan Muzika Foruma!
Pristupi

Zaboravio sam šifru

Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Statistike
Imamo 2976 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je BrankaS

Naši korisnici su poslali ukupno 14346 članaka u 5870 teme
Decembar 2016
PonUtoSreČetPetSubNed
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Kalendar Kalendar

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Gde je kvar u vašoj dijeti

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od Admin taj Čet 15 Jan 2009 - 16:52

Pronaći pravu meru u jelu postalo je vrhunska veština:
kako da se u hrani uživa bez gojenja, a ako do toga već dođe, da se na „stazu zdravlja“ vrati bez previše truckanja,

U restoran „brze“ hrane, u koji sam nedavno navratila, ušla je i žena, mlada a toliko gabaritna da je kroz vrata mogla da prođe samo postrance. Smazala je četiri dvostruka hamburgera, svaki sa pomfritom, još tri pite, a onda naručila i dve velike „koka-kole“.

Čim je otpila malo, podigla je uzbunu: dali su joj običnu „kolu“, a tražila je dijetalnu. Prizor je mnogima bio urnebesan, a mene je podsetio na dve godine života, kada ni sama nisam izgledala mnogo bolje. Odrasla sam na belim kiflama i kolačima sa prah-šećerom, i na solidno posoljenim i zamašćenim ručkovima, jer su za „kuvaricu“, moju baku, i generacije unazad, beli šećer, mast, brašno i so značili blagostanje, čak luksuz. Ona nije dočekala da ih nutricionisti proglase za „bele smrti“, kao i to da žuti, nerafinisani šećer i crno brašno, koji su nju gorko podsećali na rat i bedu, danas postanu favoriti „zdrave“ ishrane. U to doba, ipak, nisam imala muke sa kilažom, ali jesam kada sam prešla na jelovnike restorana i pekara. Tamanila samo ono što mi se dopadalo, i to gotovo narkomanski, svakog dana i bez mere, mada me je zbog toga uvek grizla savest, baš kao ženu sa dijet-kolom.

Da bih smršala, okrenula sam se dijetama, gde je uspeh bio privremen, a želudačne tegobe trajne. Savete sam tražila i od mršavica, koje su u sebi pronalazile snagu isposnika, ne bi li izbacile sve što je ukusno, a zavolele travke, bobice, zrnevlje, pa i materije koje su meni ličile na parče gume od bicikla. Izgleda da je pronaći pravu meru u jelu postalo vrhunska veština: kako da se u hrani uživa bez gojenja, a ako do toga već dođe, da se na „stazu zdravlja“ vrati bez mnogo truckanja, šokova i potresa.

Doživotna dijeta
Moja poznanica Marina nije imala ni 36 godina kada joj je otkriven tumor na debelom crevu, smrtonosno oboljenje koje ima vezu sa genetskim nasleđem, što kod nje nije bio slučaj, ali i sa lošim prehrambenim navikama. Tu je već Marina imala opširan dosije. Još od tinejdžerskih dana neprestano je bila na dijetama. Najpre ih je izmišljala, a kasnije je isprobavala svaku dijetu koja bi joj došla pod ruku. Nikom nije bilo jasno kako je devojka, koja je oduvek izgledala kao nežna porcelanska lutka, uopšte pronalazila nesavršenosti u svojoj figuri. Ona sebi nije praštala ni na slavljima, pa i kada bi je neko izveo na večeru. Uskoro je njen društveni život zamro jer je zaista malo ko mogao da podnese kada Marina od svih specijaliteta štrpka samo zelenu salatu i naliva se vodom, ili dugo prevrće meso na tanjiru u potrazi za krtinom, a onda ga secka na mikroskopske komade i hirurški čisti od nevidljive masnoće. „Dešavalo mi se da nemam stolicu i po nekoliko nedelja. Odlazila sam kod lekara, ali samo da bi mi propisao laksative, jer sam u tim periodima bila veoma nervozna i depresivna“, priča Marina. „Svako letovanje pretvaralo se u mučenje, pošto mi je hotelska hrana postala prejaka i stalno izazivala mučninu. Kada mi je lekar zabranio dijetu i uputio me kod nutricioniste, nisam ga poslušala“, priča Marina. Dve godine od operacije tumora, ona se oseća dobro, ali je osuđena na doživotno izgladnjivanje. „Mogu da jedem samo kuvano povrće, sveže mi je strogo zabranjeno, što važi i za alkoholna pića, i za voće, koje mogu samo da iscedim, ili da napravim kompot. Povremeno mogu da pojedem i parče kuvane piletine ili ribe“, napominje žena koja smatra da je za izgladnjivanje platila previsoku cenu.

„Jedeš, a slabiš“
Kada je poslovodstvo jednog malog, a naprednog preduzeća zaposlenima diskretno stavilo do znanja da bi trebalo da povedu računa o spoljašnjem izgledu, najviše se mislilo na kodeks oblačenja i neočešljanu kosu, ali je ambiciozna mladež oba pola smatrala da bi nova garderoba i frizura mnogo bolje stajale na „novom“ telu. Poneki su odmah pazarili sportske patike pa su svake večeri optrčavali naselje dok se nisu uverili da gube litre znoja, a težinu samo u gramima. Dve njihove koleginice složile su se da su dijete gnjavaža, naročito zato što bi na posao morale da dolaze sa provijantom u blamirajućim plastičnim kutijama. Biljne tablete iz reklame za mršavljenje mnogo su otmenije, a kako su se prodavale naveliko, moglo se zaključiti da obećana magija „jedeš, a slabiš“ sigurno deluje. Prevare zaista nije bilo. Iz nedelje u nedelju, devojke su postajale ako ne baš manekenski zgodne, a onda sigurno sve usukanije, posebno u licu. Vaga im nije pokazivala drastičan pad težine, ali ga je ipak bilo, naročito kad su obe izgubile apetit, a pomalo i volju za posao. Koleginice su toplo preporučile svoju „dijetu“ ostalima, pa ih je većina sledila, što iz potrebe, što iz radoznalosti. Tek pošto su svi počeli da uzimaju „tretman“ u isto vreme, uz doručak, otkrivena je tajna čarolije. Ne zna se čega je sve bilo u zelenkastim tabletama, ali je glavni sastojak bio jak „čistač“ creva. Svakog dana, nekoliko sati posle jela, dijetaši su nervozno cupkali ispred zauzetih toaleta, a povremeno su izbijale i „kolegijalne tuče“ oko pozicije u redu.

Robinzonove navike
Nema sumnje da iza „etkinsa“, dijete prema krvnim grupama, klinike „Mejo“ i drugih čuvenih formula za gladovanje stoje briljantni umovi koji su dugo i brižljivo proučavali, možda i na sebi, kako koja vrsta hrane deluje na ljudski organizam pa tako došli do epohalnih zaključaka da, recimo, gutanje samo kuvanih jaja ili nemilosrdni post u vreme mladog meseca zaista tope mrsku mrs sa svačijeg tela. Lako je ipak primetiti i to da sve dijete polaze od iste ideje da vas naviknu na gvozdene ograde iza kojih stoje sve one divne, a „zabranjene“ slastice. Drugim rečima, ako želite da smršate, prethodno morate da naučite kako da se ne gojite. Zato sve popularne dijete imaju jednu, ali kobnu manu: da ste od početka mogli, ili morali, da se odričete drage hrane, namerno gladovanje ne bi vam bilo ni potrebno! Ko je ikada video bucmastog robijaša! Zašto Robinzona Krusoa nikada niste zamišljali kao tromog, dežmekastog čovu! On je godinama na pustom ostrvu držao prirodnu dijetu i nije se gojio, ne samo zato što nije imao od čega, nego mu se i telo naviklo na jelovnik od ribe, voća i povrća.

Nasuprot Robinzonovoj kuri, mnogi programi za izgladnjivanje ni uz najbolju volju ne mogu da se nazovu zatvorskim, a kamoli mučeničkim. U jednom, na primer, stoji da ako ne jedete ugljene hidrate, možete da pojedete koliko hoćete viršli, a one su dijetalne malo više od kašike svinjske masti. Dakle, kada konačno posle dva ili pet meseci neprirodnog režima ishrane, kome uvek nedostaje neki važan zupčanik telesnog aparata, jedva dočekate da pređete na hranu koju smatrate normalnom, nije vam potreban nutricionista da bi vam objasnio da ste, zapravo, dva puta za kratko vreme šokirali svoj metabolizam. E, taj će se osvetiti tako što će vam vratiti staru težinu do poslednjeg kilograma, i još vas „častiti“ kojim odozgo.

Evo dokaza: gotovo kao Robinzon godinama se hrani moja drugarica Dragana, i zato su joj farmerke iz srednje škole još vrlo komotne. Ona svakog dana za doručak pojede „fornete“, ali samo dva slana, da je zasite, i dva slatka, da joj daju energiju, i tu meru nikada nije prekoračila. Kod kuće za ručak najede se voća i taman ogladni do večere, kada joj najviše prijaju salate, tikvice, pečurke i (ili) parče(nce) pečene ribe ili belog mesa. „Još na dečijim rođendanima znalo se čije je parče torte ostalo na tanjiru, pa me više nisu ni nudili. Obožavam da jedem, ali mi je oduvek omiljeno bilo ono što se smatra posnim ili zdravim. Povremeno se i ja prejedem, čak i hranom koja sigurno goji, ali se to na mom telu nikada ne vidi“, tumači Dragana.

Malo ljudi rođeno je pod zvezdom nutritivne sreće. Većina ostalih živi u stalnom strahu da će se ugojiti, pa se hrani spartanski, na grame, ili se sprema da oslabi, i to koliko već „od ponedeljka“, ili „prvog u mesecu“. Ako već znate da se sigurno nećete ugojiti ukoliko istrenirate disciplinu odricanja koja vam je inače neophodna da biste istrajali u bilo kojoj dijeti, onda je neuporedivo lakše da istrenirate disciplinu mere koja kaže da nema zabranjene hrane, nego samo zabranjenog, neumerenog ponašanja prema njoj.

55% žena ističe da je nezadovoljno rezultatima dijeta jer im se vrlo brzo povratila neželjena težina
Lekcije iz gladovanja
Dvadesetpetogodišnjoj Ani Senić su programirane dijete koje propisuju jednu grupu namirnica, a zabranjuju drugu, bile veoma poučne. U svakoj je pronašla i greške i recept za uspeh.

„Godinama sam vodila rat sa kilogramima, a pre nekoliko meseci sam ga konačno i dobila. Za oko dvadeset nedelja uspela sam da se oslobodim više od 20 kilograma viška. U programiranim dijetama ima mnogo zabrana, jedva sam čekala da se mučenje završi. Kilogrami su mi se vraćali kao bumerang. Zato sam utvrdila od čega se gojim. Nisam ljubitelj brze hrane, mada je ponekad pojedem, ali ne mogu da odolim prevelikim obrocima, i navici da stalno nešto grickam. Počela sam da nosim sa sobom badem, lešnik i orahe, a podelila sam hranu na veći broj obroka. Izbegla sam zamku ranijih dijeta, a to je odricanje od hrane koju najviše volim. Ako bi mi se prijela čokolada, bilo je bolje da pojedem malo parče, nego da kriziram, pa da pojedem celu tablu. Nisam smatrala ni da moram da smršam određeni broj kilograma za neko vreme, i tako izbegla razočaranje ako dijeta ne ide prema planu.

Kada sam prvog meseca uspela da izgubim 4 kilograma, znala sam da sam na dobrom putu. Iz popularne proteinske dijete, uz koju se kilogrami garantovano gube, ali još brže vraćaju, zadržala sam voće i čaj za doručak, i u jednom obroku nisam mešala proteine i ugljene hidrate. Ana radi u „Mobilnoj telefoniji“, gde u blizini postoji samo pekara i kiosk sa pljeskavicama. Svoje specijalitete donosila je i na posao: parče piletine, sira, ribe, ili jelo od povrća i pirinča, začinjeno tako da bude ukusno a ne goji, i dosta sezonske salate. „Vozila sam sobni bicikl, pešačila kad god sam mogla. Na letovanju sam jela samo ono što mi odgovara, odolevajući bogatom švedskom stolu, gde je gotovo nemoguće uzeti od svega po malo. Odlazila sam i na lekarske kontrole i na analizu krvi da bih utvrdila da li u novom načinu ishrane nedostaje gvožđa, magnezijuma, da li je sve u redu. Danas mi je konfekcijski broj 38“, ponosna je Ana. Ona više ne govori o mršavljenju kao o dijeti, nego kao o novom režimu ishrane koji će zadržati „za stalno“.

Zablude o dijeti
1. Smršaću ako preskačem obroke
Iako znate da doručak pomaže i metabolizmu i mozgu da započnu „radni dan“, vi ga ipak propuštate. Istraživanja nutricionista pokazuju da obilniji obrok na početku dana, ako je „zdrav“, može čak da vam pomogne da izgubite težinu. Doručak će smanjiti glad koja će se kasnije javiti i stabilizovati šećer u krvi, pa se za ručak nećete prejesti, niti posezati za grickalicama.

2. Mogu da jedem dok radim ili učim
Izgladneli ste, a nemate vremena za ručak, pa ćete jesti dok radite. Na taj način možete samo da se prejedete, ili da ostanete gladni, jer nećete prepoznati znake sitosti. Nutricionisti su dokazali da je jelo uz još neku aktivnost čak opasno, pošto je varenje otežano, a rad neefikasan. Bolje je da odvojite vreme samo za ručak. Planiranje jela je, uostalom, kao planiranje bilo koje druge aktivnosti.

3. Dozvoljavate očima da procene kada ste siti
Koliko puta ste osetili sitost pre no što ste završili obrok, ali ste ipak pojeli i preostale zalogaje? Čak i ako jedete posnu hranu, sa prevelikim porcijama provarićete više kalorija nego što vam je potrebno, a to je odličan način da se ugojite. Zato servirajte sebi manje hrane. Dodajte je samo ako i deset minuta posle obroka budete gladni, što se zaista retko događa.

4. Potpuno ste odbacili hranu koju obožavate
Svako uživa u ponekoj „zabranjenoj“ hrani, tako da mnogi smatraju da će, ako je se odreknu, sigurno smršati. Ukoliko je vaš novi način ishrane suviše isposnički, naći ćete se u prevelikom iskušenju koje će vas „slomiti“. Dozvolite sebi male količine omiljenog jestiva, kako se ne biste doveli dotle da samo o njemu razmišljate.

______________________________ MUZIKA FORUM ______________________________
PREPORUCUJEMO VAM DA POSETITE:
http://zabava.myfineforum.org/
http://power.aimoo.com/
http://caffe.freeforums.org/
http://winner.vforums.co.uk/

Admin
Admin Muzika Foruma
Admin Muzika Foruma

Pol : Ženski Godina : 29
Zodijak : Bik Mačka
Broj poruka : 12371