MUZIKA
Registruj se i postani i TI clan Muzika Foruma!
Pristupi

Zaboravio sam šifru

Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Statistike
Imamo 2976 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je BrankaS

Naši korisnici su poslali ukupno 14346 članaka u 5870 teme
Decembar 2016
PonUtoSreČetPetSubNed
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Kalendar Kalendar

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

OVDE IMA VIŠE OD 30 MAFIJA!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od Admin taj Uto 27 Jan 2009 - 21:30

Policija sve zna o srpskom podzemlju, ali za hapšenje su potrebni dokazi. Važno je da ne procure informacije koje imamo o njima.

Ministar policije Ivica Dačić kaže u intervjuu Pressu da u Srbiji ima između 30 i 40 organizovanih kriminalnih grupa, o kojima MUP i službe bezbednosti „znaju sve". Dačić, međutim, dodaje da su za njihovo hapšenje potrebni dokazi i da je najvažnije da se spreči da „procure" informacije o budućim akcijama policije.

Nisam rekao da se SPS odrekao Miloševića

Agencija Rojters prenela je pre dva dana Vašu izjavu da se SPS odrekao politike Slobodana Miloševića?

- Ja to nisam rekao, i tražio sam da se to demantuje. Intervju sam dao u kameru i lako može da se proveri šta sam rekao. Govorio sam u mnogo širem kontekstu, o potrebi stvaranja novog SPS-a, a ono što je objavljeno uopšte nisu moje reči, uopšte se nisam bavio prošlošću. Dobio sam objašnjenje da je greška u prevodu.

I da li se SPS odrekao Slobodana Miloševića?

- Hiljadu puta sam rekao da treba poštovati dobre stvari iz prošlosti, da se na nekim greškama treba učiti i da se treba okrenuti budućnosti. U tom smislu potrebno je stvoriti nov i moderan SPS. Naša stranka je trenutno više proevropski orijentisana od mnogih koje su učestvovale u 5. oktobru.

- Mi ćemo na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost prezentovati saznanja policije o organizovanom kriminalu i zatražiti da država čvrsto stane uz policiju u sveobuhvatnoj borbi protiv mafije. Ne može se uspešno boriti protiv organizovanog kriminala, ukoliko iza toga ne stoji cela država. Zato je dogovor da ovo pitanje bude državni projekat. Jer, očigledno da organizovani kriminal celoj državi baca rukavicu u lice. Kada obični ljudi to gledaju, a naročito deca, njima izgleda da je organizovani kriminal po svojoj moći iznad države. To nije tačno. Niko nije jači od države.

Da li zaista postoji knjiga o organizovanom kriminalu, ko je na njoj radio, koje grupe se sve u njoj nalaze i čemu ona zapravo služi?

- Doneta je odluka da MUP i službe bezbednosti objedine svoja saznanja o organizovanim kriminalnim grupama. Da to bude jedan skup kriminalističkih informacija radi operativne upotrebe... To nije nikakav spisak za hapšenje. To znači da država ima saznanja o njima, što joj omogućava da ih prati, sprečava i sankcioniše njihove kriminalne radnje. I istovremeno radi na prikupljanju dokaza za sudsko procesuiranje. Ovoga puta ne sme da se dogodi da ti podaci „‘procure", a onaj ko ih obelodani, pomaže organizovanom kriminalu i svrstava se s one strane zakona...

Koliko kriminalnih grupa ima u Srbiji?

- Mi u organizovani kriminal nismo ubrojali sve grupe u kojima ima najmanje tri povezana lica, već one koje se bave delima za koja se može reći da su teški oblici kriminala, pre svega trgovinom narkoticima, oružjem i ljudima, kao i grupe povezane s klasičnim kriminalom, ubistvima, razbojništvima...

Koliko je ukupno ljudi osumnjičeno da se bavi organizovanim kriminalom u Srbiji?

- Prema našim statistikama i operativnim saznanjima, postoji između 30 i 40 organizovanih kriminalnih grupa. Ali to ne znači da će sva ta operativna saznanja biti potvrđena. Koliko u njima konkretno ima osoba teško je reći, jer treba razlikovati organizatore, članove i one koji su na neki način povezani...

Koliko policija zaista ima uvid u podzemlje, da li pratite njihovu međusobnu borbu za prevlast?

- Možda pretenciozno zvuči, ali MUP i službe znaju sve. Imamo kompletan uvid u podzemlje. Obični ljudi će pitati zašto ih onda ne hapsimo. Pa, zato što su nam neophodni dokazi.

Gde se nalazi srce organizovanog kriminala?

- Grupa ima najviše u Beogradu i one su tu najjače. Zanimljivo je da ima i dosta uticaja iz ostalih bivših jugoslovenskih republika. Jedno vreme Beograd je služio kao mesto za obračun kriminalaca iz drugih država, ali smo mi takve obračune izbacili iz Beograda. Od bratstva i jedinstva naroda i narodnosti ostao je samo unitarizam kriminalaca.

Sa kim iz regiona najviše „sarađuju" srpski kriminalci?

- Sa grupama iz Crne Gore.

Kada se može očekivati neka velika akcija policije?

- Ne bih o tome, ne smeju se najavljivati akcije. Mogu samo da kažem da nam je nekoliko akcija propalo jer su informacije procurile u javnost.

Da li se i dalje radi na „fudbalskoj mafiji", hoće li biti novih hapšenja?

- Radi se. Traže se novi dokazi, imali smo nekoliko novih krivičnih prijava. Da li će biti novih hapšenja, ne bih da prejudiciram...

Policajci često, umesto da se bore protiv kriminala, postanu njegov sastavni deo...

- To nećemo tolerisati, već ćemo najstrože kažnjavati. Nedavno smo imali hapšenja i u policiji. Naravno, postoje policajci kojima ide u rok službe da kontaktiraju sa kriminalcima kako bi imali informacije šta oni rade. Ali ne smeju da pređu granicu profesionalnosti, to neću tolerisati.

Čitav odsek radi „zemunce"

Da li policija traga za odbeglim pripadnicima „zemunskog klana"?

- Postoji odsek u policiji koji se bavi njim, ali nemamo novih pouzdanih saznanja. Ima mnogobrojnih priča o njihovom kretanju, koje se pokažu kao neosnovane. Kao što smo imali izmišljene priče koje su nam nudili u zamenu za status svedoka saradnika.

Ko vam je to nudio?

- Imali smo slučaj jednog zatvorenika iz Niša koji je smislio neku priču da zna ko je ubio novinara Milana Pantića. Kada smo sve isproveravali, operativno i na poligrafu, sve je, nažalost, bilo netačno.

Izjavili ste da očekujete odgovor organizovanog kriminala na ovu sveobuhvatnu akciju države?

- Sigurno je da će ovakva naša akcija, plus početak primene Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, naići na revolt i odgovor organizovanog kriminala.

Kriminalci „odgovaraju" kriminalom. Ima li pretnji?

- Od dolaska na funkciju dobio sam sijaset pretnji, i to da će likvidirati mene i moju porodicu, kao što ih dobijaju i ostali zvaničnici. One su naročito intenzivirane posle hapšenja gnjilanske grupe u Preševu. Međutim, pod zaista ozbiljnom pretnjom od kontraudaraca organizovanog kriminala nalaze se policijski operativci koji rade na njihovom razbijanju. Njih treba zaštititi.

Da li se plašite?

- Ne. Ne mislim da su to ozbiljne pretnje.

Hoće li MUP biti uključen u oduzimanje imovine stečene kriminalom?

- Mi bi trebalo da formiramo jedinicu koja će se baviti finansijskim istragama, koje su neophodne da se imovina oduzima. I to je bukvalno 100 novih radnih mesta i veliko opterećenje za naš budžet, jer tim ljudima treba i logistika.

Koliko među dosadašnjim akcijama i prikupljenim saznanjima ima onih koje su započete za vreme Vašeg mandata, a koliko ste nasledili iz vremena Dragana Jočića?

- Policijske akcije se pripremaju po nekoliko meseci, a saznanja stalno prikupljaju. Znači, to su akcije koje su započete i pre mene, ali i za vreme mog mandata. To su akcije policije, a ja se ne mešam u njen rad, nisam ja prvi policajac. Moj posao je da im obezbedim zakonsku i finansijsku podlogu za rad, i da zaštitim građane od eventualnog prekoračenja zloupotreba policije.

______________________________ MUZIKA FORUM ______________________________
PREPORUCUJEMO VAM DA POSETITE:
http://zabava.myfineforum.org/
http://power.aimoo.com/
http://caffe.freeforums.org/
http://winner.vforums.co.uk/

Admin
Admin Muzika Foruma
Admin Muzika Foruma

Pol : Ženski Godina : 29
Zodijak : Bik Mačka
Broj poruka : 12371